Získávat teplo z odpadu je lákavé, ale ne nejlepší řešení pro Karvinsko
Ostrava, 27. července 2022 – Co s odpady? Česko stojí na rozcestí. Stojí na něm už mnoho let a stále otálí. Jak už to tak bývá, všechno zlé je ale k něčemu dobré. Několikrát odložený termín konce skládkování a chybějící odpadová legislativa nám daly prostor podívat se pozorně na vývoj v okolních zemích, analyzovat ho, vyvarovat se chyb a nyní investovat do technologií, které nás skutečně posunou dopředu. Přála bych si, abychom místo pohodlných řešení hledali pro Karvinsko to skutečně nejlepší. Oblast, která má trvale zhoršené životní prostředí a spoustu ekologických zátěží, to ke skutečnému zlepšení potřebuje. Společnost Veolia plánuje v Karviné vystavět multipalivový kotel o kapacitě 150 tisíc tun odpadu ve formě TAP s možností přidání biomasy. Jaká rizika to přinese, je fluidní kotel skutečně to nejlepší? Obávám se, že pro Karvinou ne.
Ostravu v srpnu čeká další slyšení ke spalovně nebezpečných odpadů. Piráti postoj nemění, jsou proti
Ostrava, 23. července 2019 – V srpnu proběhne druhé veřejné projednání záměru společnosti SUEZ postavit v Ostravě další spalovnu nebezpečných odpadů. Období prázdnin samozřejmě nenahrává trhání rekordů v účasti občanů na akcích tohoto typu. Piráti se proto rozhodli opět zahájit informační kampaň a Ostravany uprostřed prázdnin vytrhnout z letargie.
Nic jako nezávadný dým neexistuje, říká Pirát Nezhyba k požáru v ostravském SUEZu
Ostrava, 14. června 2019 – Černý dým, zápach a nebezpečné zplodiny vylekaly už potřetí během června Ostravany i lidi z přilehlých obcí. Požár tentokrát vypukl v ostravské spalovně poblíž dálnice D1 vedoucí na Bohumín. Na vině bylo údajně samovznícení sodíku v blíže nespecifikovaném odpadu. Mluvčí spalovny uvedla, že do vzduchu ani vody neunikly nebezpečné látky.
SUEZ spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě zatím nepostaví: Ministerstvo životního prostředí vrátilo dokumentaci k přepracování
Ostrava, 13. března 2019 – Ministerstvo životního prostředí včera vrátilo dokumentaci ke spalovně nebezpečných odpadů k přepracování. Důvodem vrácení jsou podle ministerstva závažné nedostatky. Hned v několika bodech se tak potvrdily argumenty Pirátů. K rozhodnutí zřejmě významně přispěl bouřlivý průběh čtyřhodinového veřejného projednávání, na kterém občané i zástupci města Ostravy i okolních obcí řekli záměru jasné NE a přednesli desítky pádných argumentů proti záměru „CENNZO Ostrava.“
„Odpadový byznys v Ostravě rozvíjet nechceme,” občané podpořili Piráty v boji proti obří spalovně nebezpečných odpadů
Ostrava, 7. března 2019 – Ostravané další spalovnu nebezpečných odpadů nechtějí, proti je také vedení města, městské části Mariánské Hory nebo nedalekých Ludgeřovic. Jasně to zaznělo na včerejším veřejném projednávání záměru nadnárodní společnosti Suez. Za Piráty vyjádřil nesouhlas místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Rostislav Řeha. Bouřlivý potlesk sklidil Jan Nezhyba, pirátský garant pro životní prostředí, když svůj dotaz uvedl slovy „Proč nenaložit koňovi, který vydrží!“ Tak by se dal v zásadě shrnout hlavní problém. Dohromady by se totiž v Ostravě do budoucna spalovalo 45 000 tun nebezpečných odpadů. V jiných krajích mají přitom spalovny kapacitu okolo 4 000 tun. Zarážející je nepřítomnost zástupců Moravskoslezského kraje na jednání.