Vymáhat výživné na 5 let dopředu kvůli jednomu selhání je kontraproduktivní, Piráti navrhují čtvrt roku
Ostrava, 18. února 2021 – Vládní koronavirová opatření těžce doléhají nejen na pracující, ale také na jejich děti a rodiny. Do finančních problémů se dostávají lidé, kteří by si ještě nedávno nedokázali představit, že nebudou mít na nájem nebo včasné zaplacení výživného. Exekutor přitom může dnes podle zákona vymáhat až pětinásobek ročních alimentů bezprostředně po nezaplacení jediného výživného ve stanoveném termínu. Statisícové exekuce, obstavení mzdy i bankovních účtů ale často dlužníkům znemožní situaci v krátkodobém horizontu vyřešit. Naopak se rodiče dostávají do dluhové spirály, z níž profitují spíše než děti dlužníků, exekutoři. Piráti teď proto přicházejí s nápadem maximální výši vymáhané částky snížit a navrhují, aby mohli exekutoři požadovat pouze čtvrtletní výživné, tedy trojnásobek měsíční výše alimentů.
Lukáš Černohorský: Skutečnou podporu oznamovatelům protiprávního jednání může poskytnout jen nezávislý úřad, ne ministerstvo. Piráti dlouhodobě navrhují zapojení Veřejného ochránce práv
Praha, 2. února 2021 – Vláda včera schválila vlastní návrh zákona na ochranu oznamovatelů. Piráti upozorňují na problematickou pasáž týkající se role specializovaného útvaru Ministerstva spravedlnosti. Ten má koncentrovat tři funkce: informační osvětu veřejnosti, právní poradenství potenciálním oznamovatelům a také by se měl účastnit zavádění a provozování oznamovacího systému. Vládní návrh tak vytváří prostředí, v němž budou hrát roli politické tlaky. Proto jsme již dříve předložili vlastní propracovaný návrh zákona, ve kterém jsme zapracovali všechny relevantní připomínky.