V Karviné se bojí zničení Šikmého kostela, Piráti a Starostové vyzývají kraj: Transformační plán se nesmí upéct za zavřenými dveřmi!

V Karviné se bojí zničení Šikmého kostela, Piráti a Starostové vyzývají kraj: Transformační plán se nesmí upéct za zavřenými dveřmi!

Karviná, 19. července 2021 – Karvinskem v posledních týdnech hýbe zpráva, že je Šikmý kostel a jeho okolí ohroženo stavbou průmyslové zóny. Ta má být součásti plánů na transformaci regionu. Stovky možná už tisíce lidí aktuálně podepisují petici spolku Stará Karviná proti průmyslové zóně, která má údajně vzniknout v bezprostředním okolí kostela a ohrozit tamní přírodu i rozvíjející se turismus. Kraj ale hrozbu popírá. Piráti a Starostové proto dnes adresovali vedení kraje otevřený dopis, kde vyzývají k větší otevřenosti a zveřejnění měřitelných cílů a detailů schválených strategických projektů z operačního programu Spravedlivá transformace.

<hr />

„Veřejnost se dosud o strategických transformačních projektech za téměř dvě desítky miliard příliš nedozvěděla. Jasná není ani strategie, jak řešit úbytek pracovních míst nebo bytovou nouzi, která Karvinou trápí čím dál víc. Spravedlivá transformace není jen způsob, jak rychle utratit desítky miliard, je to proces, na kterém se musí podílet všichni aktéři a který má pomoci zlepšit nejen životní prostředí, ale především zlepšit životní úroveň lidem postiženým útlumem těžby. Bez spolupráce všech aktéru to nepůjde,“

komentuje sitauci karvinská a krajská zastupitelka Zuzana Klusová.

Vyústěním nedostatečné komunikace je napjatá situace, kterou aktuálně sledujeme v oblasti pohornické krajiny kolem Šikmého kostela v Karviné-Dolech.

„Veřejné mínění se začíná obracet proti zamýšlené transformaci, což může mít dalekosáhlé důsledky a vést v důsledku k tomu, že se celý proces nepodaří zdárně dokončit. Chybí informovanost o projektech i o tom, jak konkrétně se bude řešit úbytek pracovních míst spojený s odchodem od uhlí nebo další sociální problémy s tím spojené,“

dodává karvinský zastupitel Petr Letocha.

V dopise Piráti a Starostové proto kraj vyzývají, aby zorganizoval veřejné projednání transformačního plánu pro pohornickou oblast Karvinska po vzoru Karlovarského kraje, zveřejnil detaily o vybraných projektech za 19 miliard, technologicky náročné projekty nad půl miliardy podrobil oponentuře odborníků ze zahraničí a také seznámil veřejnost se strategií, jak kraj pomůže řešit úbytek pracovních míst a sociální nerovnosti způsobené transformací průmyslu a energetiky. Region trápí zejména rostoucí problém bytové nouze, kterou jen v Karviné aktuálně řeší téměř tisícovka domácností a také vysoký počet lidí v exekucích.

Celé znění otevřeného dopisu naleznete zde: trasformace-participace-2021-07.pdf.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Získávat teplo z odpadu je lákavé, ale ne nejlepší řešení pro Karvinsko

Získávat teplo z odpadu je lákavé, ale ne nejlepší řešení pro Karvinsko

Ostrava, 27. července 2022 – Co s odpady? Česko stojí na rozcestí. Stojí na něm už mnoho let a stále otálí. Jak už to tak bývá, všechno zlé je ale k něčemu dobré. Několikrát odložený termín konce skládkování a chybějící odpadová legislativa nám daly prostor podívat se pozorně na vývoj v okolních zemích, analyzovat ho, vyvarovat se chyb a nyní investovat do technologií, které nás skutečně posunou dopředu. Přála bych si, abychom místo pohodlných řešení hledali pro Karvinsko to skutečně nejlepší. Oblast, která má trvale zhoršené životní prostředí a spoustu ekologických zátěží, to ke skutečnému zlepšení potřebuje. Společnost Veolia plánuje v Karviné vystavět multipalivový kotel o kapacitě 150 tisíc tun odpadu ve formě TAP s možností přidání biomasy. Jaká rizika to přinese, je fluidní kotel skutečně to nejlepší? Obávám se, že pro Karvinou ne.

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Ostrava, 17. února 2022 – Havířovem dál zmítají obavy ohledně budoucnosti vytápění. Piráti reagují na znepokojení veřejnosti a chtějí se kvůli ENVEZ obrátit na ministerstvo vnitra a Moravskoslezské energetické centrum. Primátor podle nich mlží, když tvrdí, že neplánují stavět 19 plynových kotelen s komíny ve městě. Město si už v roce 2020 zadalo zpracování studie u Vysoké školy báňské za 100 tisíc korun. Ta jasně hovoří o plynových kotelnách. Totéž zaznělo ze strany vedení města také na podzmním semináři pro zastupitele.