Moravskoslezští Piráti mají devět krajských zastupitelů a míří do opozice

Moravskoslezští Piráti mají devět krajských zastupitelů a míří do opozice

Ostrava, 6. října 2020 – Z nuly na devět. Tak si v Moravskoslezském kraji polepšili Piráti v počtu mandátů v krajském zastupitelstvu. Volební zisk 11,86% zajistil Pirátům třetí nejlepší výsledek v kraji a devět zastupitelských křesel. Zvítězilo hnutí ANO, druhá skončila koalice ODS + TOP 09. Tato uskupení se v rekordním čase dohodla na koaliční spolupráci v podobném jako předvolebním složení – ANO, ODS + TOP 09 a KDU-ČSL, a překvapivě přizvali i ČSSD, jejíž volební výsledek nijak přesvědčivý nebyl. Piráti tak končí v opozici, ve které rozhodně chtějí být slyšet.

<hr/>

„Musím říct, že rychlost a způsob povolebních jednání mne překvapily. I když jsme měli třetí nejlepší výsledek v kraji, nikdo s námi oficiálně nevyjednával, jediné jednání iniciovalo hnutí v ANO v momentě, kdy už byla budoucí koalice ‘upečena’. Je jasné, že karty byly předem rozdány a čekalo se jen na to, zda to získaná procenta dovolí. My se těšíme na práci v opozici, já sama mohu ze zkušenosti z komunálu potvrdit, že se dá spoustu věcí ovlivnit i odsud,“

komentuje vznikající „staronové“ vedení kraje volební lídryně a budoucí krajská zastupitelka Zuzana Klusová.

Kromě spolupráce s ČSSD u Pirátů budí otazníky i plánované rozdělení některých gescí na krajském úřadě. Transformaci průmyslu a alokaci miliardových částek by měl dostat na starost právě sociální demokrat Petr Kajnar, člověk, který jako primátor nezvládl uhlídat stamiliony. Korupční kauza lobbisty Dědice z doby, kdy byl Kajnar ve vedení města, ještě ani nebyla soudně dořešena. Životní prostředí by pak mělo připadnout Zdence Němečkové Crkvenjaš, lékařce, která zřejmě specialistkou na tuto oblast nebude. Svědčí to o tom, jak vysokou důležitost těmto gescím vedení kraje přisuzuje.

„Naopak oceňujeme vstřícnost kraje v případě obsazení míst ve výborech a komisích. Vyhověli naší preferenci obsazení pozice předsedy výboru pro životní prostředí a já se této pozice ráda ujmu, protože oblast životního prostředí je pro nás prioritou,“

dodává Zuzana Klusová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Získávat teplo z odpadu je lákavé, ale ne nejlepší řešení pro Karvinsko

Získávat teplo z odpadu je lákavé, ale ne nejlepší řešení pro Karvinsko

Ostrava, 27. července 2022 – Co s odpady? Česko stojí na rozcestí. Stojí na něm už mnoho let a stále otálí. Jak už to tak bývá, všechno zlé je ale k něčemu dobré. Několikrát odložený termín konce skládkování a chybějící odpadová legislativa nám daly prostor podívat se pozorně na vývoj v okolních zemích, analyzovat ho, vyvarovat se chyb a nyní investovat do technologií, které nás skutečně posunou dopředu. Přála bych si, abychom místo pohodlných řešení hledali pro Karvinsko to skutečně nejlepší. Oblast, která má trvale zhoršené životní prostředí a spoustu ekologických zátěží, to ke skutečnému zlepšení potřebuje. Společnost Veolia plánuje v Karviné vystavět multipalivový kotel o kapacitě 150 tisíc tun odpadu ve formě TAP s možností přidání biomasy. Jaká rizika to přinese, je fluidní kotel skutečně to nejlepší? Obávám se, že pro Karvinou ne.

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Ostrava, 17. února 2022 – Havířovem dál zmítají obavy ohledně budoucnosti vytápění. Piráti reagují na znepokojení veřejnosti a chtějí se kvůli ENVEZ obrátit na ministerstvo vnitra a Moravskoslezské energetické centrum. Primátor podle nich mlží, když tvrdí, že neplánují stavět 19 plynových kotelen s komíny ve městě. Město si už v roce 2020 zadalo zpracování studie u Vysoké školy báňské za 100 tisíc korun. Ta jasně hovoří o plynových kotelnách. Totéž zaznělo ze strany vedení města také na podzmním semináři pro zastupitele.