Komentář Zuzany Klusové: Konec těžby v OKD už za rok? Chceme znát jasný plán na pomoc Karvinsku

Komentář Zuzany Klusové: Konec těžby v OKD už za rok? Chceme znát jasný plán na pomoc Karvinsku

Karviná, 22. července 2020 – Vláda opět potvrzuje, že umí překvapit. Ještě před necelými dvěma týdny jsem se už poněkolikáté stala terčem kritiky poslance Hájka z vládního hnutí ANO, když místo věcných připomínek k nezvládnuté situaci se šířením koronaviru v OKD komentoval mé několikaměsíční snahy pomoci horníkům a tvrdil, že chci zavřít OKD. Nakonec tím, kdo jen pár dní poté rozhoduje o konci těžařského kolosu, je jeho vláda. Odkazoval se tehdy na můj únorový článek s podtitulem „Má Karvinsko budoucnost? Ano, ale jedině bez uhlí.” V článku jsem upozorňovala na neudržitelnou situaci v OKD a také na to, že se o útlumu sice bavíme mnoho let, stále ale nemá jasné obrysy a Karvinsko místo příprav přešlapuje na místě.

<hr />

Ačkoliv ještě v roce 2018 premiér hovořil o pokračování těžby do roku 2030, kdo sleduje vývoj hospodaření OKD i strmě padající ceny uhlí musel stejně jako já vyvodit, že těžba v OKD je v současné situaci natolik prodělečná, že bude vyžadovat státní podporu v řádech miliard korun. K tomu si připočtěte celoevropský odklon od uhlí, nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a to jsme byli ještě v sladké nevědomosti toho, co teprve přijde.

Chtít po vládě plán útlumu a jasné datum konce těžby neznamená, že jsem si přála okamžitý konec OKD. Podobně jako upozorňovat na rizika šíření koronaviru v dole neznamená, že jsem se snažila vyvolat paniku. Naopak. Mým cílem bylo předejít přesně tomu, co se teď děje. Že se problém OKD stal problémem celého Karvinsko a nakonec i kraje.

Neřízený rychlý konec OKD je ten nejhorší možný scénář. Vláda, vedení kraje a koneckonců i samotné Karviné promeškalo léta prosperity, nemělo odvahu kousnout do kyselého jablka a říct horníkům a jejich rodinám pravdu. Teď zjevně vládě odvaha nechybí, chybí ovšem všechno ostatní. Čas, peníze i plán. V důsledku celosvětové krize se náš kraj bude z krize jen těžko vzpamatovávat, účet za pandemii tady totiž bude mnohonásobně vyšší než jinde v republice. Karvinsko i horníci samotní tak znovu doplácí na špatná rozhodnutí OKD.

Už v polovině července pirátský poslanec Lukáš Černohorský požadoval jasný plán útlumu včetně analýzy jeho dopadů na trh práce. Souhlasíme s tím, že není správné nadále sypat peníze do OKD jako do černé díry, ale je lepší miliardy investovat právě do lidí, kteří v OKD pracují a nastartovat tak skutečnou transformaci. Ta musí v důsledku nabídnout méně náročnou práci za stejně dobrou mzdu. Jistou dávku naděje na proměnu regionu skýtá vize POHO 2030, prozatím je ovšem jen na papíře. Podobně jako plán na restrukturalizaci kraje RE:START, který běží od roku 2013 a dosud přinesl především ambiciózní akční plány, ale pracovní místa na Karvinsku ne. A to chceme změnit.

Nemělo by se také zapomenout na karvinskou část Staré Město, kde OKD vykoupilo a zdemolovalo stovky domů a město na malebnou městskou část určenou k rozvoji bydlení následně uvalilo stavební uzávěru. Chybí kanalizace, obchod, hospoda i podchod, který by lidem umožnil dostat se snadno do centra města. Jelikož už je jasné, že zde OKD těžit nebude a miliardy investovalo zbytečně, požadujeme co nejrychlejší odprodej pozemků a nastartování obnovy lokality. Velkým tématem by měly být také přírodě blízké rekultivace, protože současný stav území po technických rekultivacích není dobrý, tento způsob navíc přináší mnohdy zbytečné náklady. Otázkou, která trápí obyvatele Karviné, Stonavy a dalších těžbou zasažených obcí, je také to, jak budou nadále vypořádávány náhrady za důlní škody. Už teď totiž doly mají s odškodňováním lidí problém. Jedno je ovšem jisté, konec OKD bychom měli vnímat jako příležitost a začátek nové etapy, která snad konečně přinese regionu prosperitu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Získávat teplo z odpadu je lákavé, ale ne nejlepší řešení pro Karvinsko

Získávat teplo z odpadu je lákavé, ale ne nejlepší řešení pro Karvinsko

Ostrava, 27. července 2022 – Co s odpady? Česko stojí na rozcestí. Stojí na něm už mnoho let a stále otálí. Jak už to tak bývá, všechno zlé je ale k něčemu dobré. Několikrát odložený termín konce skládkování a chybějící odpadová legislativa nám daly prostor podívat se pozorně na vývoj v okolních zemích, analyzovat ho, vyvarovat se chyb a nyní investovat do technologií, které nás skutečně posunou dopředu. Přála bych si, abychom místo pohodlných řešení hledali pro Karvinsko to skutečně nejlepší. Oblast, která má trvale zhoršené životní prostředí a spoustu ekologických zátěží, to ke skutečnému zlepšení potřebuje. Společnost Veolia plánuje v Karviné vystavět multipalivový kotel o kapacitě 150 tisíc tun odpadu ve formě TAP s možností přidání biomasy. Jaká rizika to přinese, je fluidní kotel skutečně to nejlepší? Obávám se, že pro Karvinou ne.

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Ostrava, 17. února 2022 – Havířovem dál zmítají obavy ohledně budoucnosti vytápění. Piráti reagují na znepokojení veřejnosti a chtějí se kvůli ENVEZ obrátit na ministerstvo vnitra a Moravskoslezské energetické centrum. Primátor podle nich mlží, když tvrdí, že neplánují stavět 19 plynových kotelen s komíny ve městě. Město si už v roce 2020 zadalo zpracování studie u Vysoké školy báňské za 100 tisíc korun. Ta jasně hovoří o plynových kotelnách. Totéž zaznělo ze strany vedení města také na podzmním semináři pro zastupitele.